2011. július 11., hétfő

XII. Jazz és a Bor fesztiváljának színpadán július 16-án, szombaton hallhatjuk a Babos Project Specialt

Zsebők Anita


Babos Gyula állandó fellépője a Jazz és a Bor fesztiváljának, a Babos Project Special nevű formációt 2005-ben alapította. A zenekar legfontosabb célkitűzései közé tartozik a roma zenei kultúra jazz muzsikába való integrálása. Bemutatkozó albumuk Variációk címmel jelent meg, melyet Fonogram-díjjal jutalmazták. Babos Gyula hazánk egyik legismertebb jazz gitárosa mellett, Veres Mónika énekel, Szakcsi Lakatos Róbert ül a billentyűk mögött, Balogh László dobol és Lakatos Pecek Krisztián bőgőzik és basszusgitározik. 2010-ben jelent meg a formáció legfrissebb lemeze, Rapszódia címmel.


Babos Gyula  Liszt Ferenc-díjas magyar dzsessz-gitáros, aki 2005-ben Magyar Köztársasági Érdemrend tiszti keresztje kitüntetést kapott, s számos hazai, illetve külföldi jazz-zenésszel fellépett már és lemezt is készített. Felesége Katona Klári énekesnő. Alig volt tizenhét éves, amikor 1966-ban megnyerte a Magyar Rádió jazzversenyét. 1977 óta a Liszt Ferenc Zeneművészéti Főiskola tanára. Pege Aladárral, Kovács Andorral, később a Kexben, a Rákfogóban, Kőszegi Imre zenekarában játszott. Szakcsi Lakatos Bélával alapította a Saturnust. Szerepelt Szabó Gáborral, Frank Zappával. Egyik legfontosabb lemeze a Victor Baileyt, Terri Lyne Carringtont, és Jinda Györgyöt felvonultató Blue Victory című 1994-ben kiadott CD, amelyet Európa 12 országában terjesztettek. 1997-ben alakult meg a Babos Project Romani, amely együttes számos hazai és külföldi fesztiválon aratott sikert az elmúlt években (Marseilles, Eilat, Bukarest, London, Kassa) a SONY cég 1998-ban jelentette meg "Egyszer volt.." címmel a Project felvételeit. 1998-ban Take Fourral (Pege/Tomsics/Kőszegi) három lemezt készítettek. 2001-ben a legendás Herbie Mann-nel készített felvételt. Babos a jazzmuzsikusi és zeneszerzői (filmekhez és rajzfilmekhez is írt zenét) tevékenységén kívül pop- és kortárszenei előadók producere is. 1991-ben eMeRTon Díjat, 2003-ban, pedig Szabó Gábor-díjat kapott.


Veres Mónika már 15 évesen díjat nyert a Montenegrói díjfesztiválon, 1999-ben Nika néven jelent meg lemeze, 2000-ben „Az év tini énekese” lett. Gyermekkorában az Állami Operaház Gyermekkórusának tagja volt, 2006-ban az 56 csepp vér című rockmusical Júliáját játszotta el. A Kőbányai Zenestúdióban tanult, most az énekesnő elképesztő biztonsággal interpretálja a pop és jazz világsztárjainak slágereit. Idén Fonogram-díjat nyert  „az év közreműködő zenésze” kategóriában.


Szakcsi Lakatos Róbert 1975-ben született, Szakcsi Lakatos Béla fiaként. A Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola után Svájcba ment és a baseli Zeneművészeti Főiskola hallgatója lett, itt előbb klasszikus, majd dzsessz szakon tanult. 1995-től zenei versenyek során nyerte el a kategóriadíjakat: így a legjobb zongorista és a legjobb szólista díját Krakkóban, 1995-ben, majd 1996-ban a Baseli Rádió szervezésében rendezett országos Bach zongoraversenyen első díjat kapott. 2001-ben ő nyerte meg a Montreux Jazz Festival nemzetközi szólózongora-versenyét. 2005-ben az avignoni dzsesszfesztivál keretében megrendezett, fiatal európai együttesek számára kiírt vetélkedőn a legjobb szólista díját kapta. Egyik legfontosabb számára saját zenekara, az Off Course, 2002-ben Erik Truffaz francia sztártrombitással adott ki közös lemezt. Nemrég pedig megjelent a BMC gondozásában a Szakcsi Generation with Jack DeJohnette and John Patitucci című CD, amelyen Szakcsi Lakatos Béla és két fia, valamint Oláh Kálmán, azaz négy rendkívüli zongorista játszik a világhírű dobossal és nagybőgőssel.


Balogh László dobos, fiatal kora ellenére rengeteg zenei tapasztalattal rendelkezik, zenélt együtt többek között, Egri Jánossal, Borbély Miklóssal, Harcsa Veronikával. Játszott a Babos Project Romani zenekarban is, és Veres Mónikával együtt a Headline zenekar tagja.

Lakatos Pecek Krisztián illusztris zenész dinasztia tagja. Az ő hangszere a bőgő, 2003-ban megnyerte a Bartók Rádió bőgőversenyét. Unokaöcsseivel triót alapítottak Pecek Lakatos Trió néven. Játszik Balázs József különböző formációiban, valamit Szakcsi Jr. Trióban.

2011. július 7., csütörtök

Szombat esti záró koncertek első fellépője a 1705 Kaltenecker-Dés-Piri trió lesz Július 16-án, a XII. Jazz és a Bor fesztiválján

Zsebők Anita


Kaltenecker Zsolt és Dés András, már régóta zenélnek együtt, Ausztráliából hazatérve ekkor lépett a színre Piri Béla, így alakult meg a 1705. A zenekar neve egyik számuk címéből ered, amit egy 1705-ös historikus billentyűs hangszeren írt Kaltenecker Zsolt.



Zenéjük fő inspirációja a Esbjörn Svensson Trio, Esbjörn Svensson  egyik legismertebb svéd jazzzongorista valamint Avishai Cohen izraeli jazz zenész és Brad Mehldau amerikai jazz zongoraművész. ”Különbség persze van sok: én másképp improvizálok, mint a fent említettek, illetve Rhodes-on játszom, Béla nem használ effekteket, Andris szettje pedig egészen speciális, hol a dob és az ütőhangszerek között, hol épp csak egy kisebb egzotikus ütőhangszer, mint például a riq az Angels-ben." – nyilatkoza Kaltenecker.


Kaltenecker Zsolt billentyűs 8 évesen kezdte klasszikus zenei tanulmányait, 1996-ban fejezte be a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz- zongora szakát, majd Amerikában tanult. 1997-ben jelent meg első nagylemeze Ivory Tower,  majd az 1999-es Songs From The 20th Century az „Év Jazzlemeze” díjat kapta. Ezután turnézott szomszédos országainktól Japánig. 2008-ban megalapította a K.L.B nevű triót, amelyben Lukács Péter (gitár) és Borlai Gergő (dob) mellett játszott. 2009-ben Artisjus díjjal jutalmazták munkásságát.
Íme X. Jazz és a Bor fesztiválján készült amatőr felvétel a K.L.B zenekarról:

Dés László szaxofonos, zeneszerző fiaként született Dés András. Klasszikus-ütőhangszerek szakon tanult, már gimnazistaként a Lauder Javne iskola zenekara, a szefárd-zsidó zenét játszó Hey Band tagja lett. Egyik zenekar követte a másikat, egyszerre több világzenei produkcióban is részvett. 18 évesen kezdődött jazz pályafutása, többek között zenélt együtt Balázs Elemérrel, Szakcsi Lakatos Róberttel, Lamm Dáviddal, Juhász Gáborral. Édesapjával Dés Lászlóval és Geszti Péterrel játszott évekig a Jazz+Az zenekarban. Megismerkedett Kaltenecker Zsolttal, akitől eredetileg zongorázni tanult, majd Papesch Péterrel együtt alkottak formációt. Dolgozott együtt Fekete-Kovács Kornéllal is. Legfőbb tanárainak Édesapáját és Balázs Elemért tartja. Mostanában énekesnők dominálnak zenei életében Palya Bea, Szalóki Ági és Mitczura Mónika vendégzenésze. Tagja Lukács Miklós és Lantos Zoltán zenekarának, valamint saját Trióját vezeti.





Piri Béla basszusgitáros, bőgős nemrégiben tért vissza Ausztráliából, ahol 14évig élt és a The Ten Tenors nevű tízfős férfikórussal turnézta végig a világot. Mielőtt külföldre költözött volna Kaltenecker Zsolttal zenélt már együtt, és egykori megbeszélésük alapján, mikor visszatért Magyarországra, felkereste és megalakult a 1705J

2011. július 6., szerda

XII. Jazz és Bor fesztiváljának soron következő, július 15-én fellépő zenekara a Berki Tamás Band

Zsebők Anita

A Berki Tamás Band 2004-ben alakult, a magyar jazz legjobb zenészeinek tolmácsolásában hallhatjuk Berki Tamás énekes szerzeményeit. A zenekara tökéletesen van összerakva a jazzfunkrock stílushoz és vicces szövegű dalaihoz, a nagy tudás mellett a bohóckodás is állandóan a színpadon van. Balatonboglári koncertjükön Sárik Péter Orszáczky-díjas jazz zongoraművésszel egészül ki a banda, és egyben helyettesíti Tóth Viktort, aki sajnos nem tud eljönni.

Berki Tamás jelensége, egyedi színfoltja a magyar jazz énekes palettáján, árad belőle az energia. A 60-as években kezdte pályáját, a magyar jazz megalapítói közé sorolják. Érettségi után elvégezte a Jazz Konzit, majd tanárként dolgozott itt tovább. Volt szabadúszó újságíró, rádiós, és tévé szerkesztő is. Aztán ismét a tanítani kezdett, többek között a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen, jazz ének tanszakán. Pályafutása során számos díjat vehetett át, 2004-ben megkapta a legmagasabb szakmai kitüntetést, a Magyar Jazz Szövetség "Szabó Gábor Életműdíját", 2007-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét vehette át.  Olyan neves zenekarok és zenészek kísérték, mint az Interbrass (Másik János, Dés László, Tomsits Rudolf, Tony Lakatos); Szakcsi Lakatos Béla, Fogarasi János, Pege Aladár, László Attila, Gonda János vagy Babos Gyula.
Horváth „Plútó” József tradicionális zenész családba született, 10 éves korában kezdett nagybőgőzni, majd autodidakta módon basszusgitározni. Fiatal barátaival megalakították első zenekarukat a Trio Heaven-t, amely az 1998 MAY Jazz Versenyen első helyezést ért el.

„Hozzáállásban jazz, életmódban blues, ritmikailag funky, politikailag, pedig rock zenész vagyok.” – így jellemzi magát Mohai Tamás gitáros. Öccse, Mohai Győző dobol dinamikusan, precízen és bámulatos zenei alázattal.
 Tóth Viktor szaxofonos saját magát egy úton járó kereső emberként látja, zenei törekvéseiben az egyetemes harmóniával vágyik egységre. A fiatal magyar jazz generáció egyik legtehetségesebb alakjának tartják. Kíváló nagyságokkal játszott együtt, mint Hamid Drake (dob), Henry Franklyn (bass), William Parker (bass), Dresch Mihály (sax). Hangszeres játékára a dinamikus, mégis érzékeny kifejezésmód jellemző, zenei megnyilvánulásaiban a pillanat energiáit kívánja megragadni. Játszott Európa és az Egyesült Államok számos jazz fesztiválján, saját tercettjét vezeti, kortárs táncossal duettezik, népzenét gyűjt, zenét szerez, új utakat keres.

2011. július 1., péntek

XII. Jazz és a Bor fesztiváljának péntek esti fellépője: Urbán Orsolya és a Four Tunes Quartet

A Four Tunes zenekar 2005-ben alakult, stílusuk hard bop. Kollmann Gábor (szaxofon) és Horányi Sándor (gitár) kompozíciói alkotják műsoruk fő tengelyét, valamit jazz standard-ek saját hangszerelésben. A quartet tagja még Lutz János bőgős és Sramkó János dobos. A zenekar vendég művésze Urbán Orsolya énekes.

Kollmann Gábor 1999-ben szerezett diplomát a Liszt Ferenc Zeneművészeti egyetem jazz szaxofon szakán. Az elmúlt években számos európai jazz zenésszel lépett fel quintetben, többek között Lee Harper-el, Eric Kleinschuster-el, Heinz von Hermann-al, Ladislav Fidri-vel. Megalakulása óta tagja a Budapest Jazz Orchestra-nak. Jelenleg a For Tunes, Ricardo Salsa Club és a Malek Andrea Band-ben játszik.


Horányi Sándor jazz-zenei pályafutását Berki Tamás együttesében kezdte 1982-ben, majd 1984-től Pege Aladár quartetjének gitáros szólistájaként koncertezett itthon és külföldön egyaránt. Több alkalommal lépett fel neves nemzetközi fesztiválokon (Ankara, Wien, Nürnberg, Rosenheim, stb.) neves külföldi és hazai partnerekkel. 25 éve a magyar jazzoktatás meghatározó alakja. 1990 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem művésztanára.
Urbán Orsolya nyolcéves kora óta tanul énekelni, mostanra állandó muzsikusa a Jazzsteps-nek, énekelt az Avocaldo, az Enjoy, a Ricardo Salsa Club zenekarnak és közreműködött Gerendás Péter, Pege Aladár, a Benkó Dixiland Band és még sok más zenész produkciójában. Jelenleg több alkalommal a Budapest Jazz Orchestra szólistájaként hallható, illetve az X – faktor televíziós műsor énektanárának kérték fel. A hazai swing zene egyik keresett énekese.

Jazz mellé a Bor dukál


Szerző: Zsebők Anita


XII. Jazz és a Bor fesztiválja, Balatonbogláron idén is bővelkedik a minőségi borok kínálatában. A Balatoni-borvidék képviselői mellett tokaji és villányi pincészetek is jelen lesznek a fesztiválon. A továbbiakban egy kis ízelítőt olvashatnak:

"A bor anyja a fajta, A bor apja a termőhely, A sorsa az évjárat

Különleges villányi borok bölcsője Gere Tamás és Gere Zsolt pincészete. Boraikkal már több éve megtisztelik fesztivált. A pincészet egy különleges adottságokkal bíró, gyönyörű borvidéken zárja palackba a táj nemes nedűjét. Hamarosan megkóstólhatjunk a 2010-es évjáratú Olaszrizlinget, Rosé-t vagy Portugieser bort, a 2007-es páratlan Cabernet Sauvignon-t és egy Pinot Noir válogatást tartogatnak nekünk. Valamint egy frissítő meglepetéssel és készülnek a XII. Jazz és a Bor fesztiváljára.

A Villányi-hegység csodálatos fekvésű lankáin fekszik a Vylyan.  2008-ban elnyerte „Az Év Pincészete” címet Magyarországon, s még ugyanabban az évben Dániában is. A pincészetben a szüretkor beérkező szőlő többszöri válogatáson megy keresztül. Az érlelés magyar tölgyfából készült hordókban, valamint 15 gyönyörű ászokhordóban történik. Fajtától és évjárattól függően a vörösborok 6-18 hónapot töltenek hordóban, majd 3-4 hónaptól egy-két éves palackos érlelés után kerülnek ki a pincéből.  Balatonboglárra büszkeségüket a 2007-es Pinot Noirt hozzák, mely palackot így jellemzik: „Bíbor szín rubin reflexekkel. Meleg illatát a cassis (feketeribizli) uralja, ezt kísérik a fehérbors, a cédrus és a bourbon vanília fűszeres jegyei. Kiegyensúlyozott szerkezet, harmonikus ízek jellemzik, a fűszeres tanninok szinte beleolvadnak az élénk, piros gyümölcsös összképbe.” 

Tokaj

Tokaj-Hegyalja szívében található a Tokaj-Hétszőlő Szőlőbirtok, melyet egyedi borai és gazdag történelme tesz ma is világszerte ismertté. Első osztályú területei több mint ötszáz éve szakadatlanul szolgálnak uralkodói családokat, a magyar arisztokráciát és a tokaji ínyencségekre vágyó borkedvelőket. A terület a két világháborút követően öt évtizeden át Csipkerózsika álmát aludta, amikor is 1991-ben a Bordeaux székhelyű Grands Millésimes de France nevű francia cégcsoport rátalált erre a rejtett gyémántra és új fényt kölcsönzött neki. Az új gazda, a szőlőtől az erjesztőtéren át az érlelőpincéig modern ruhába öltöztette a birtokot, és kibővítette azt a Tokaj belvárosában található történelmi Rákóczi Pincével és a patinás Rákóczi-Dessewffy Kastéllyal. 2009-ben a birtok új tulajdonosra talált Michel Reybier személyében, aki a Hétszőlőben meglátta és megtalálta azt a páratlan értéket és hagyományt, amely által a Tokaj-Hétszőlő méltán illeszkedhetett be a Grand Cru Classé Cos d’Estournel (Saint-Estèphe, Bordeaux), a Chateau Marbuzet és a Goulée birtokok (Médoc, Bordeaux) által alkotott nagy presztízst képviselő birtokcsoportba.
  


Az első igazi borlovag
Györgykovács Kispincészet tulajdonosa, Györgykovács Imre somlóvásárhelyi borász kapta meg 2007-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét a hazai borkultúra és borászat fejlesztéséért, a magyar borok nemzetközi elismerésében betöltött szerepéért. Györgykovács a Somlói Borvidék elismert gazdája lett tiszta ízű és egészséges boraival. Egy hektáros birtokukon furmintot, hárslevelűt, olaszrizlinget és traminit termesztenek.


Balatonboglári- borvidék

A Balatonboglári borvidék a Balaton déli, Somogy megye északi dombos területeinek lejtőjén terül el Balatonkilititől Kéthelyig. A szőlőhegyek déli lejtői lankásak, míg az északi oldalon meredek löszfalakat találunk. Balatonboglár, Balatonlelle, Szőlősgyörök és Kéthely a legjelentősebb bortermelői központ a borvidéken.
A vidék jelentős pincészetei a Jazz és a Bor fesztiváljának állandó részvevői.

Légli Ottó balatonboglári borász az „Év borásza” lett 2010-ben. A családi birtok 33 hektárból áll, mely a Balatoni-borvidék gyöngyszemét képezi. Boraik célja a természetes értékek, mint gyümölcszamatok, savak, üdeség, és a tudatos, felelős emberi munka, mind teljesebb harmóniájának kifejezői legyenek.
Kiváló boraikat, Chardonnayt, Olaszrizlinget, Rajnai Rizlinget,  Sauvignon Blanc -t, Pinot Noirat, Merlot, Kékfrankosot, Pinot Blanc, Rizlingszilvánit , Muscat Ottonelt, Irsai Olivért, Zenit, valamint Zöldveltelinit lehet kóstolni.

A Bujdosó Pincészet 80 hektár szőlőbirtokon gazdálkodó tradicionális, nagy hagyományokkal rendelkező borász család. Fehér- és vörösboraink alapanyagait a megfelelően kezelt, válogatott, kiváló minőségű szőlőt, a dél-balatoni Balatonboglári Borvidék szívében, már apáink által is kiválónak tartott szőlőtermő helyeken termelik.
Olyan, hagyományos érlelésű, minőségi borokat kíván a család a fogyasztók asztalára juttatni; amelyek a francia eredetű világfajtákból készülnek. A termőtájra, a Balatonboglári Borvidékre jellemző könnyed, gyümölcsös, üde fehér és rozé borokat kínálnak. Valamint - a világfajták felhasználásával előállított - elegáns cuvé-ket, amelyeket itt megismerve rendszeresen fogyaszt majd a visszatérő vendég.

Pócz Pincészet mottója: A jó bor a szőlőben kezdődik, a borász csak „ronthat” rajta. A pincészet 1991-ben lett alapítva, de a család szőlőtermesztéshez, borkészítéshez való kötődése generációkra vezethető vissza. A Dél- balatoni borút kedvelt és nevezetes borászata. „Borászati filozófiánk: Átmenteni és megőrizni a borokban a szőlő íz-, zamatgazdaságát, gyümölcsös ízét. Miután sok szőlőfajtával dolgozunk, ez kiváló lehetőséget ad a borásznak a magas minőségű Cuvée borok készítéséhez. Azt gondolom, a "Cuvée"-k jelenítik meg igazán a pincészet egyediségét, a borász ízlésvilágát és a borvidék kiváló adottságait.”

Hujber Pincészet is mint a borvidéken sok helyen családi gazdaságként működik. A balatonboglári család célja, hogy a mindennapok borát forgalmazza, olcsón jó borokkal kínálhassa az érdeklődőket. Boraik üdék, frissek, zamatosak, kiválóan egészítenek ki családi ünnepeket, baráti beszélgetéseket.

Július 13. - 16. között alkalmuk van a hangulatos jazz mellé, ízlésüknek megfelelő bort is választani és eltölteni pár kellemes nyári estét Balatonbogláron! :)

Várjuk Önöket!