2010. augusztus 25., szerda

Művészet és tudomány szimbiózisa - Dr. Kiss Attila András jazz portréi Bogláron

A rohanó hétköznapokban nincs is kellemesebb, mint megnézni egy jó kiállítást, színdarabot, verseket olvasni, vagy csak feltenni egy jazz lemezt, kinyitni egy palack bort, és elmerengeni az élet értelméről. Dr. Kiss Attila András nem így tesz, pontosabban nem teljesen így. Ő igazi csodabogár, személyében egyesül a tudomány és a sokszor az univerzumból elkapott ihletek befogadásából építkező művészet intézményrendszere – a szikét ugyanis ecsetre cseréli, és megfesti ezeket a lélekemelő pillanatokat. A következő kép mindent elárul róla.


A festőművész a kinti világban  teljesen más területen tevékenykedik – egy budapesti kórházban dolgozik szülész-nőgyógyászként. A Jazz és a Bor Fesztiválja alatt a boglári művházban jazzportré kiállítását láthatták a fesztiválozók. A hétköznapinak semmiképpen sem nevezhető művész – orvos alaposan kivette részét a fesztiválrendezésből is, fáradtságot nem kímélve segédkezett az esti programok előkészületeiben.

Dr. Kiss Attila András az elmúlt két évtizedben számos önálló, illetve csoportos kiállításon szerepelt a képeivel, elsősorban Budapesten, de vidéken és külföldön is. 1998-ban Veszprémben az 1848-as forradalom és szabadságharc évfordulójára kiírt pályázat festő szekcióján első helyezést ért el, 2007-ben pedig a Hunyadi Mátyás évfordulós pályázaton a zsűri különdíját ítélték neki.
A festészet és az orvoslás mellett arra is marad ideje, hogy nyaranta Pécs mellett, Görcsönyben művésztelepet szervezzen, immáron 7. éve.

A változatos technikával dolgozó művész szeret kísérletezni, nem köti meg magát egyetlen módszernél sem. Kedvence az akvarell, de szívesen használ a grafittól tojástemperán és üvegfestéken át az akrilfestékig bármit, amivel csak képet lehet készíteni.

Dr. Kiss Attila András örömmel válaszolt kérdéseinkre. A vele készült mini interjút alább olvashatjátok.

Mikor kezdtél el festeni?

1978-ban érettségiztem a szolnoki Verseghy Ferenc Gimnázium fizika szakos osztályában. Akkoriban még csak rajzolgattam, nagy hatással volt rám a szolnoki művésztelep hangulata, az ott élő művészek némelyikét személyesen is ismertem. Az érettségi után – mivel elsőre nem vettek fel az orvostudományi egyetemre – mentőápolóként kezdtem dolgozni. Körülbelül ekkor indult művészeti pályafutásom is, ekkoriban festettem első képeimet.

A Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karán 1986-ban szereztem diplomát. Ekkor már aktívan festettem. Képeimet megmutattam Frömmel Gyula festőművésznek, aki elvitt a mesteréhez, Misch Ádámhoz. Ő is biztatott a dolog folytatására.


Mikor volt az első kiállításod?

Az első kiállításom a híres-hírhedt Taxisblokád napján nyílt meg Rákospalotán. Tagja lettem – és azóta is vagyok – a Honvéd Kulturális Egyesület Képzőművészeti Szekciójának, a Katonafestők Bükkösi Gábor Stúdiójának, valamint az Orvosírók és - Művészek Társaságának. 1993 óta rendszeresen részt veszek képzőművészeti alkotótáborokban, több külföldi meghívásban is részesültem. (Franciaország, Lengyelország, Románia).

Kik voltak hatással a művészetedre?

Csontváry képei nagy hatással voltak rám, meg Vasarely, meg az impresszionisták. Volt egy lemezem, aminek a borítóján Monet képe szerepelt, és a zene a Tenger volt, Debussytől. Ez is megfogott. Aztán az egyetem, sok-sok tanulás, kevés szórakozás.

Kedves költőm József Attila. Hosszú ideje valamennyi képem címéül egy-egy sorát választom. Reményeim szerint a verssor-töredékek erősítik a látvány nézőre gyakorolt hatását.



A Jazz és a Bor Fesztiválján jazz zenészek portréit láthattuk. Miért éppen jazz?

A boglári kiállítás apropója a jazz, az előttünk formálódó, alakuló zene öröme. Az itt kiállított képek mindegyike akvarell – tus technikával készült, mely ugyanolyan széles variációs lehetőségeket kínál, mint a zenei improvizációk. A képek többsége – nem mindegyik – az előző években általam készített fotók alapján készült.


Más zenei műfajok sztárjait is megfested?

Sokat fotózom, gyerekkorom óta. Ahol lehet, jazz-koncerteken is szoktam fényképezni, és a fotókat felhasználom a festés során. Nem csupán a dzsesszt szeretem, hanem általában (és kizárólag) a JÓ ZENÉT. Tehát, ez lehet klasszikus zene, és heavy metal is.

Van kedvenc témád? Milyen külső hatására váltod a szikét ecsetre?

Hogy mi ihlet meg? A harmónia. Nagyon sokszor festek sorozatokat, amik valamilyen központi téma köré épülnek. Nem csak úgy ad hoc festek, ami a szemem elé kerül, azt inkább lefotózom, és - talán - valamikor felhasználom. Tulajdonképpen a fényképek adják az ötletet, hisz ezek elkapott pillanatok, amik a készítés pillanatában nem is mindig tudatosulnak, csak később, amikor válogatok közöttük. Például, amit nem is én csináltam, de óriási számomra, az a Vukán-kép szembeállítva Keith Jarrett Köln-koncert lemezborító-képével.

Volt már Róma utcáiról sorozatom, az ott eladott képek teljes bevételét egy templom orgonájának felújítására ajánlottam fel. Ezen kívül a Karácsony témakörét is megfestettem, valamint van egy keresztutam. Kétszer is megcsináltam a József Attila: A hetedik c. verse által ihletett sorozatot. Egyébként a képek címe mindig egy-egy József Attila sortöredék.

Jazzre egy kis bor – kóstoltál?

Bort természetesen kóstoltam a Fesztivál idején. Én alapvetően a Villányi Cabernet Sauvignon kedvelője vagyok, de itt egyszer sem ittam azt, mert azt ismerem, és másokkal szerettem volna megismerkedni. Számomra a Bujdosó Pince Altanus című bora volt az idei nyerő.

Milyen kiállítást tervezel a jövőben?

Egyelőre nem tudom, mi lesz a következő festmény (sorozat?), mint ahogy azt sem tudom, mikor lesz a következő kiállítás. De ezek jönnek maguktól, én nemigen rohanok utánuk. Van elfoglaltságom bőven (ugye, azért orvos vagyok), és a szakterületem ellát munkával, nem nagyon hagy szabad napokat, perceket. Ha elvállalok egy kiállítást, akkor nagyon fel kell kötnöm a nadrágot, hogy mindent el tudjak rendezni.

2010. augusztus 2., hétfő

Harcsa Veronika és Gyémánt Bálint

Harcsa Veronika és Gyémánt Bálint első alkalommal járt a Fesztiválon. A két fiatal művész jelentős sikereket tud már a háta mögött, több ismert formációban bukkannak fel nap, mint nap. Nevüket nem csak a hazai rajongók, hanem messzi országok jazz kedvelői is jól ismerik.

Veronika és Bálint 2008-ban diplomázott a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszakán, azóta is számos közös projektben zenélnek együtt.

Harcsa Veronika 2005-ben adta ki első lemezét "Speak Low" címmel, amely Japánt is meghódította, csakúgy, mint a 2008-ban megjelent „You don’t know it’s you” album. Veronika igen szorgos zeneszerző, 2008 novemberében az A38 hajón teltház előtt mutatta be „Red Baggage” névre keresztelt harmadik lemezét (egy évben két lemez!!!). A Harcsa Veronika Quartet (melynek Bálint is gyakran látott vendége) 2005 óta koncertezik, emellett a népszerű énekesnő fellép az Erik Sumo Band-del, A Bin-Jip-pel (Harcsa Veronika, Andrew J, Gyémánt Bálint, Kaltenecker Zsolt - ), színdarabokhoz szerez zenét és még sorolhatnánk.



Gyémánt Bálint 2007 szeptemberében ösztöndíjat nyert Oslo-ba a Norwegian Academy Of Music intézményébe. A Norvég Zeneakadémia első magyar hallgatójaként Hakon Storm és Staffan William Olson voltak a tanárai. Bálint rövid idő alatt a magyar jazz élet kiemelkedő szereplőjévé vált, saját triót alapított, tagja a Bin-Jip-nek, többek között olyan hazai kiválóságok hívjak vendégükként, mint Harcsa Veronika, vagy a Transform Quintet. Mind hazai mind nemzetközi koncertek, fesztiválok, klubok aktív, rendszeres fellépője.

A „Jazz és a Bor Fesztiválja” színpadán elsősorban Harcsa Veronika szerzeményeit hallhattuk. Veronika elbűvölt bennünket hangjával, Bálint pedig virtuóz gitárjátékával. A közönség együtt dúdolta a rádiókból ismert dallamokat (Too early, Red Baggage) a két sztárral.





Hogy éreztétek magatokat nálunk?

Harcsa Veronika Nagyon jól. Régóta tudok a fesztiválról, több ismerősömnél ittam a Jazz és a Bor-os poharakból, és reméltem, hogy egyszer én is felléphetek itt. Nem túlpörgetett, emberi léptékű, nagyon jó hangulatú fesztivál. A szervezőgárda, különösképpen a főszervező Tücsi olyan figyelemmel van a fellépők iránt, amilyet máshol nem látni. Nagyon jól esett.

Gyémánt Bálint Ez a rendezvény egy különleges színfoltja a magyar jazzvilágnak. Először 19 évesen volt szerencsém itt lenni, mint hallgató, így most még nagyobb élmény volt, mint fellépő részt venni a fesztiválon.


Kóstoltatok bort? Milyen tapasztalataitok vannak a magyar borokkal-borkultúrával?

Harcsa Veronika A koncert után egy könnyű rosét kóstoltam, isteni volt. A jazzt sokan társítják a borokkal, így több vezető hazai borászatnál volt már alkalmam fellépni, sőt, kóstolni, pincét bejárni is. Nagyon örülök, hogy itthon is készülnek világszínvonalú borok. Szerintem erre büszkék lehetünk.

Gyémánt Bálint Sajnos én mindig vezetek, így ez nem lehetséges... :D


Hogy kezdődött a közös zenélés?

Gyémánt Bálint Veronika beszámolt.. :D:D:D:D

Harcsa Veronika :-D mármint a beszámolást úgy érti, hogy egy-két-há...
A főiskolán osztálytársak voltunk, de furcsa módon végzősként zenéltünk először együtt. Onnantól viszont egyértelmű volt, hogy a quartetem lemezeire is elhívjam Bálintot, a Bin-Jipben pedig már mindketten alapítótagok vagyunk. A duókoncertjeink a spontaneitásról szólnak, ez nem egy külön zenekar, hanem a quartetem dalainak alkalomszülte újragondolása, illetve ilyenkor mindig előkerül néhány feldolgozás is közös kedvenceinktől.

Milyen terveitek vannak közösen és külön-külön?

Harcsa Veronika A Bin-Jip bemutatkozó lemeze itthon szeptember elején jelenik meg, ehhez kapcsolódik egy év végi országos bemutatóturné, illetve egy Művészetek Palotája-beli fellépés is. Emellett a Quartetem új lemezén is dolgozunk, amin magyar költők versfeldolgozásai lesznek hallhatók, ehhez most írom a dalokat, és már elkezdtünk próbálni. A kész lemez várhatóan jövő tavasszal kerül a boltokba.

Gyémánt Bálint A duó fellépéseken kívül, alkalmanként Veronika quartetjében van szerencsém vendégeskedni, illetve a Bin-Jip nevű közös nujazz formációban együtt feszegetünk teljesen más zenei határokat Kaltenecker Zsolt és Andrew J társaságában. Ezen kívül aktív tagja vagyok még a Transform Quintet, a Hamondárium illetve a saját nevemmel fémjelzett triónak is. Sok izgalmas formációban zenélhetek kiváló muzsikusokkal és ez nagyon inspirál.


Hol léptek fel legközelebb együtt?

Harcsa Veronika duókoncerteket rendszeresen játszunk a Budapest Jazz Clubban. Egyébként a következő nagy esemény a Sziget Fesztivál, ahol a Bin-Jip önálló koncerttel, és a Cseh Tamás emlékkoncert résztvevőjeként is jelen lesz, de természetesen lesz HVQ koncert is a jazz színpadon.



Kapcsolódó weboldalak: